Ścieżka edukacyjna skansenu w Pstrążnej

Kultura i budownictwo ludowe pogranicza polsko - czeskiego

Zapraszamy Państwa serdecznie do zwiedzenia skansenu ludowego w Pstrążnej. Przygotowaliśmy dla Państwa ścieżkę edukacyjną, która powiedzie po obiektach skansenu. Zobaczą Państwo zrekonstruowane domostwa z XIX i XX w., wyposażone w oryginalne sprzęty domowe oraz obiekty charakterystyczne dla wsi w regionie, takie jak dzwonnica, kuźnia czy wiatrak. Punktem wyjściowym trasy jest nowa ekspozycja odtworzonego sklepu kolonialnego, którzy istniał w części budynku kuźni w latach 30-tych XX wieku.

Zapraszamy również do zwiedzenia partnerskiej ścieżki edukacyjnej po stronie czeskiej, która znajduje się we wsi Trstěnice. Tam będą się mogli Państwo zapoznać z trzema trasami, które powiodą po starych budynkach architektury ludowej i zapoznają ze zwyczajami dawnych mieszkańców.

Mobilna aplikacja

Poznajcie tradycje ludowe korzystając z interaktywnej aplikacji

Przygotowaliśmy dla Państwa aplikację na smartfony, która ułatwi zwiedzenie ścieżki edukacyjnej w skansenie w Kudowie-Zdroju. Możecie Państwo ściągnąć aplikację, która jest darmowa i dostępna na systemy Android. Znajdziecie tam Państwo interaktywną mapę, połączoną z QR kodami umieszczonymi przy obiektach skansenu. Aplikacja poprowadzi ścieżką edukacyjną oraz będzie oferować dodatkowe, ciekawe informacje o zwiedzanych lokalizacjach. Aplikacja po ściągnięciu działa w trybie offline.

Jeżeli skorzystacie Państwo z naszego zaproszenia i udacie się na stronę czeską do starej wsi Trstěnice, będą Państwo mieli do dyspozycji podobną aplikację, która poprowadzi po zabytkowych obiektach ludowych partnera czeskiego.

Mapa miejsc

Zapraszamy do poznania obiektów obu partnerów dzięki prezentacji internetowej

Oddajemy do Państwa dyspozycji prezentację internetową w postaci interaktywnej mapy. Dzięki niej mogą Państwo zapoznać się z ofertą skansenu w Kudowie-Zdroju oraz czeskiej wsi Trstěnice. Wirtualna wycieczka pozwoli zaplanować przyjazd do regionu. Mapa udostępnia opis obiektów skansenu, łącznie z ich historią i fotografiami. Planując wycieczkę na stronę czeską będą Państwo mogli skorzystać z interaktywnej mapy obiektów partnera.

Wspólne projekty

Partnerskie instytucje, współpraca i źródła finansowania

W ramach wspólnego projektu partnerzy, skansen w Pstrążnej oraz Instytut Dziedzictwa Kultury Ludowej (Litomyšl), przygotowali ścieżki edukacyjne po obiektach architektury ludowej pogranicza w formie fizycznych ścieżek oraz interaktywnych map w wersji aplikacji na smartfony i na strony www. Po polskiej stornie ścieżka prowadzi przez 8 obiektów w skansenie w Pstrążnej, po stronie czeskiej po obiektach ludowych we wsi Trstěnice. Elementem projektu jest odtworzenie ekspozycji historycznego sklepu.

Ścieżki edukacyjne powstały w ramach projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach programu Interreg V-A Czechy-Polska.